Advent v Salcburku

Salcburk jako „město adventu“ v žádné jiné roční době není krásnější, rozjímavější a půvabnější než ve vánočním čase. Těžko si lze představit romantičtější kulisu pro tradiční alpské adventní trhy, vánoční hudbu a zdramatizované biblické příběhy než je historické centrum města Salcburk.
Přijdete-li do města, přivítá vás veselé hemžení na Ježíškově trhu a vůně Vánoc, které se linou ze stánků s pečenými kaštany, praženými mandlemi, horkým punčem a svařeným vínem. Vůně se linou ze všech stran  a rozhodně jim neuniknete, neboť je jimi prosycen celý trh. 

V předvánočním období, kolem svátku sv. Mikuláše, ovládají dění v ulicích salcburského Starého města hordy hrůzu nahánějících čertů a perchtů v kožiších, opásaných řetězi s kravskými zvonci a s umně vyřezávanými, leč děsivými maskami na hlavách. Že je Salcburk místem, kde zaznívají vánoční písně bez zesilovačů a jiných přídavných zařízení, dokazují nesčetné adventní hudební pořady, při nichž je možné si poslechnout alpské lidové písně a vyprávění z dávno zašlých časů. Slavné Adventní zpěvy, adventní senerády, duchovní hudbu, koncerty, literární pásma s vánoční tématikou. A samozřejmě je také možné se vydat se po stopách nejznámější vánoční písně na světě. „Tichá noc, Svatá noc!“, která poprvé zazněla na Štědrý den roku 1818 na vánoční mši v kostelíku v Oberndorfu nedaleko Salcburku. 

Slavný „Ježíškový trh“ v srdci Starého města, se rozkládá na náměstí před Salcburským chrámem a na Rezidenčním náměstí. Tento trh se pořádá již od 15. století a v roce 2007 byl na základě průzkumu evropských adventních trhů vyhlášen za jeden z nejkrásnějších v Evropě společně s vánočními trhy ve Vídni, Paříži, Amsterdamu a Norimberku. Skutečný klenot mezi adventními trhy v Salcburku je tak zvané Hellbrunnské adventní okouzlení, romantický trh, který se koná na nádvoří Hellbrunnského zámku. Bývá rozverný, nápaditý a také staromódně nostalgický. Cesta na trh je lemována hořícími pochodněmi a návštěvníci mohou obdivovat obrovský adventní kalendář, pochutnávat si na vánočních dobrotách a nechat se inspirovat nápaditými vánočními dárky. Děti se mohou těšit na projížďku v saních tažených sobím spřežením. Také tento trh byl ve studii odborné vysoké školy jižního Vestfálska v Hagenu vyhodnocen, jako jeden z nejlepších v zemích, kde se hovoří německy. Jste-li již jednou v tomto čase v Salcburku, neopomeňte si prohlédnout i další malé, ale milé trhy na Mirabellském náměstí, v Hvězdé zahradě, v klášterním komplexu Sv. Petra, v Maxglanu nebo vysoko nad střechami domů na pevnosti Hohensalzburg.