Dachstein

Dachstein je horský masiv v Severních vápencových Alpách. Nejvyšší ze stovek jeho vrcholů je Hoher Dachstein, je zároveň druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Rozlehlá vápencová hradba zcela ovládá krajinu a nemá široko daleko konkurenci. Dachstein má také dlouhou a zajímavou historii. Na březích Hallstatského jezera bylo objeveno jedno z nejstarších lidských sídel. Pohoří Dachstein má plochu 900 km². Leží  na hranici Horních Rakous a Štýrska, Salzburska. Ohraničení skupiny je tvořeno na severu údolím  Kainisch Traun, jih území odděluje od Nízkých Taur dlouhé údolí řeky Enns. Dachstein dělí od masivu Tennengebirge na západě zelené údolí Lammertal. Masiv Dachsteinu pokrývá území přibližně 20×30 km. Většinu plochy tvoří zvlněná náhorní plošina s mnoha krasovými jevy.

Nejvyšší vrcholy se nachází na jejím okraji, a spadají zejména k jihu vysokými stěnami (až 1100 metrů) do údolí. Dachstein je také místem nejsevernějšího a zároveň nejvýchodnějšího zalednění v alpách - ledovce a významnější ledová pole jsou Hallstattský, Velký Gosauský, Schladmingerský, Schneeloch, Malý Gosauský, Edelgriesský, Severní Torsteiu a Jižní Torstein.Masiv Dachsteinu rozdělujeme na několik samostatných skupin. Mimo samotného vrcholu Dachsteinu to je na severu (nad jezerem Hallstätter See) ležící samostatný, spíše travnatý vrchol Hoher Sarstein (1975 m). Na západě území leží svérázná a tak trochu Dolomity připomínající skupina Gosaukamm (Grosser Bischofmütze - 2459 m). Východně od vrcholu Dachsteinu je to zajímavá náhorní vyprahlá plošina připomínající poušť zvaná Am dem Stein (1720 m). Poslední horskou skupinou ležící zcela na východě území je osamělá skalnatá kra vrcholu Grimming (2351 m).

Vrcholu Dachsteinu poprvé dosáhl Peter Gappmayr v roce 1832, cestou přes Gossauský ledovec a západním hřebenem.

Cesty

 • Steinerweg (Hoher Dachstein, klasická cesta, IV+. UIAA)
 • Pichlweg (Hoher Dachstein, klasická cesta, IV. UIAA)
 • Koppenkarstein-Südwand (klasická cesta, IV. UIAA)
 • „Merci Cerri“ (Koppenkarstein, sportovní lezení)
 • Der Johann (Dachsteinwarte,Klettersteig)
 • „Ramsauer Klettersteig“ (Scheichenspitze, Klettersteig

V masivu Dachstein nalezneme dvě lanovky. První z nich je Dachsteinseilbahn z Obertraunu využívaná také v zimě lyžaři. Druhá je Dachsteinsüdwandbahn (lanovka v jižní stěně). Lanová dráha překoná bez jediné zastávky 1000 m a končí u vrcholu Hunerkogel (2687 m). Zde můžete využít celoroční lyžování nebo lyžařskou školu na ledovci Schladminger Gletscher. Ten je také hojně využíván pro spoustu upravených stop běžkaři. Masivem také prochází dálková alpská cesta Via Alpina. Ta je rozdělena na pět částí, z toho dvě procházejí Dachsteinem (Violette-Weg der Via Alpina).

 • Etapa A33 jde z Gosau k chatě Theodor-Körner-Hütte über die Gablonzer Hütte
 • Etapa A34 jde od Theodor-Körner-Hütte do Lungotz přes Hofpurglhütte

Další atrakcí  je soustava ledovcových jeskyní dosažitelných přímo z Obertraunu (Dachstein-Rieseneishöhle, Dachstein - Mammuthöhle a Koppenbrüllerhöhle). Dále je to malá úzká soutěska Silberkarklamm na jihovýchodě, Alpské - muzeum (chata u Brandriedl), muzeum ledových jeskyní (nalézá se zde blízká lanová dráha - stanice Schonbergalp u cesty na Dachstein - Mamutí jeskyni a je zde k ukázce také 3D- model pro informaci a zkoumání ledovců a jejich jeskyní).

Správní střediska v oblasti

 • Schladming - 745 m.n.m.
  Slavné lyžařské letovisko (světová mistrovství) v údolí řeky Enns. Nejdůležitější správní město na jihu masivu. Dosažitelné po železnici z Vídně, Linze a Salzburgu. Autobusem lze jet až do Ramsau a k údolí stanici lanové dráhy „Dachsteinsüdwandbahn“.
 • Ramsau - 1136 m.n.m.
  Malá vesnice na slunných loukách pod jižní stěnou Dachsteinu (Dachstein často přitahuje svou osamělou polohou oblačnost takže déšť a sníh často zůstávají v severní části pohoří). Hlavní opěrný bod při výstupech v jižních stěnách. Vede odsud lanovka „Dachstein Suedwandbahn" na Hunerkogel (2685 m).
 • Gosau - 779 m.n.m.
  Vesnice v ohromném údolí Gosau severně od Dachsteinu. Východisko pro výstupy ze severu (Ačkoli je možné vystoupit na vrchol Dachsteinu v jednom dni, je vhodné rozdělit tuto dlouhou túru na dva dni s nocí na chatě Adamek Hütte. Cesta prochází kolem smaragdových jezer Gosausee). Dosažitelný například autobusem ze Steegu - Gosau nebo z Hallstatu (špatný spoj).