Festival vážné hudby

Salzburger Festspiele - již 89 let spojuje milovníky hudby v Salcburku. Ke konci první světové války se zrodila myšlenka založit v Salcburku hudební festival. Ulice před salcburským Festspielhausem se několikrát za den mění v nejrušnější a zároveň nejslavnostnější místo světa. Rakušanky oblečené v tradičních drindlech nebo bojhatě zdobených róbách postávají na ulici, listují programem a popíjejí šampaňské. Jedná se o největší salcburskou kulturní událost sezóny.Návštěva festivalu není právě levnou záležitostí. Na náměstí Domplatz je každoročně uváděno drama od Huga von Hofmannsthala Jedermann - jakási německá obdoba Libuše, hra o lidské morálce, která zahájila vůbec první festival před 89 lety o který se zasloužil Hugo von  Hofmannsthal, Max Reinhardt a Richard Strauss.

Na náměstí Kapitelplatz je umístěno obří plátno a hlediště z něhož mohou diváci denně sledovat přenosy operních představění. Hlavní dění se však odehrává v již zmíněném Festspielhausu, které nabídí údajně nejširší jeviště na světě - 100m.Předtsvení na něm může sledovat 2179 diváků. Sál je částečně vsazen do skály anbízí jedinečnou akustiku. Svoje koncerty zde hraje i světoznámá Vídeňská filharmonie.

V roce 2002 vytvořil nový ředitel festivalu Peter Ruzicka pět nových programových pilířů. Do centra pozornosti se tak dostaly nové inscenace oper, cyklus všech 22 Mozartových oper, které byly poprvé v historii uvedeny jako celek, a díla skladatele Richarda Strausse. Poprvé byli také publiku představeni umělci jako jsou skladatelé a dirigenti Korngold, Zemlinsky a Schreker, kterým nacisté zakázali činnost a tito se museli před pronásledováním uchýlit do exilu.

Nejvýznamnější díla festivalu jsou uváděna v sále budovy Haus für Mozart.