Grimming

Grimming je izolovaná vápencová hora v Rakousku. Nachází se mezi údolím Ennstall a masivem Salzkammergutberge. Dle různých zdrojů do pohoří Dachstein nebo masivu Totes Gebirge.

Vrchol Grimming leží nad údolím řeky Enns nad městem Irdning v spolkové zemi Štýrsko. Tvoří přirozenou dominantu svému okolí, které převyšuje o 1700 metrů.

Výstup na Grimming

  • Jih
Na jihu se jedná o malou osadu Niederstuttern (652 m.n.m.). Cesta odtud vychází na chatu Grimming Hütte (966 m) a pokračuje směrem do kotle Die Au na křižovatku cest. Vlevo stoupá klettersteig „SO Grat steig“ na jihovýchodní hřeben. Tímto místy lehkým lezením na vrchol. Hodnocení obtížnostii cesty je max. I-II. UIAA. Délka: Niederstuttern - Grimming Hütte (1 hod.) - Grimming (4 hod.) - sestup „normálkou“ přes vrchol Multereck - 2176 m (4 hod.) Celkem 9 hod.
  • Sever
Výchozím bodem k výstupu na severu je zimní středisko Tauplitz (850 m). Z Tauplitz vede sjízdná silnice až k hotelu Kulm (962 m), ze které pokračuje stezka žlabem Stribing graben až pod vrchol Farbkogel, kde je místy uměle zajištěna. Lehké zajištění ve formě ocelových lan a kolíků pokračuje až těsně pod vrchol. Obtížnost je nižší než u jižní cesty. Délka: Tauplitz - Kulm (0,25 hod.) - Grimming - (3,5 hod.) - Sestup (3 hod) Celkem 6,5 hod.

Od roku 1949 stojí pár metrů pod vrcholovým kříže bivakovací krabice Toni Adams Dr. Obersteiner Biwak (4 osoby, nouzový telefon). Již v 19. stoletíí zde stála meteorologická stanice. Postupem času a četnosti zásahů záchranářů zde horský spolek Alpenverein nechal postavit  bivak.