Hintertux / Zillertal

Ledovec Hintertux jinak nazývaný rovněž  Zillertal je obřím lyžařským střediskem v údolí řeky Ziller a patří mezi nejrozlehlejší lyžařské oblasti jak Rakouska, tak i celých Alp. Lyyžařský areál se může pyšně řadit mezi deset nejlepších světových lyžařských oblastí. Celek známý jako Zillertal tvoří Zillertal Arena, Hoch-Zillertal, Mayerhofen/Penken a Zillertal 3000/Hintertux  -  čtyři oddělené oblasti, které představují  sjezdařskou špičku. Dohromady je zde k dispozici přes 500 kilometrů skvěle upravovaných tratí.
    Ledovec Hintertux leží v Tuxerských Alpách, ale dostaneme se k němu z Zillertalského údolí nebo z bočního Tuxertalského údolíčka. Lanovka vede až do výšky 3250 m, do stanice Gefrorene Wand. Odtud se dá sjet po 86 km dlouhých sjezdových tratích. Samotné ledovcové středisko je vybaveno 5 gondolami, 10 vleky a 6 sedačkovými lanovkami s celkovou kapacitou 25000 osob/hod. Hintertux můžeme bez výčitek označit za krále mezi rakouskými ledovci. Lyžaři si mohou na Tuxerském ledovci prodloužit svoji lyžařskou sezonu přes celé léto. Závodníci trénují na ledovci již od časného podzimu a snowboardisté se scházejí od května do listopadu v Halfpipe, kde se také jezdí závody Světového poháru.

  Zillertal disponuje bohatě rozvinutým zázemím pro turistický ruch všech cenových úrovní, kde lze strávit jak příjemnou zimní dovolenou levnější kategorie, tak luxusní výlet s pětihvězdičkovým ubytováním. Zajímavostí areálu je lokální železniční trať, která spolu s denní i noční kyvadlovou dopravou mezi zábavními středisky, propojuje ubytovací zařízení s lanovkami.

    První větší lokalitou při ústí údolí je obec Fügen, která je díky své snadné dostupnosti hojně navštěvovaná zejména v hlavní sezóně. Lépe je na tom o tisíc metrů výše položený Hochfügen, přístupný z hlavního údolí silnicí, na níž platí povinné vybavení sněhovými řetězy. Díky tomu je toto středisko podstatně méně vytíženo, navíc mívá mimořádně dobré sněhové podmínky. S největším výběrem tratí a největší kapacitou vleků v této části oblasti se setkáme nad Kaltenbachem.

    Zell am Ziller je geografickým i historickým centrem Zillertalu, ale mezi zdejšími středisky platí za místo s poklidnou, rodinnou atmosférou a výhodnými cenovými podmínkami. Mayrhofen je tradiční sportovní, turistické, horolezecké a lyžařské středisko a největší sídlo Zillertalu. Jedna ze spojovacích kabinových lanovek do rozsáhlého lyžařského areálu na svazích hory Penken vede přímo z centra města. K tomuto areálu se připojuje také dráha z menšího sousedního Finkenbergu.

Délka sjezdových tratí: 506 km
Délka běžeckých tratí: 108 km
Počet kabin, sedaček a vleků: 72
Celková hodinová kapacita: 201000 osob

Vzdálenost z České republiky: Praha 533 km, Brno 596 km

WEB LYŽAŘSKÉHO STŘEDISKA
https://www.zillertal.at