Kaunertal

Ledovec v Kaunetalu ( 3160m) je neuzápadnější ze všech tyrolských ledovcových údolí. Ke stanici lanovky se dostanete atem nebo skibusem, po úzké silnici z Riedu. tato silnice je dlouhá 27 km a byla postavena v roce 1980 za 12 měsíců. Vede spoustou serpentin uprostřed nádherných scenérií až k parkovišti přímo na ledovci. Kaunertal je proslulý pro snowboardisty, které sem láká velkolepá U-rampa. Svahy po d vrcholy Wiessespitze a Falginjoch jsou většinou střední obtížnosti. Karlespitze pak nabízí výhled so tří zemí - Rakouska, Švýcarska a Itálie, kde se nachází svahy s větším sklonem.

Kaunertal patří do skupiny tří údolí, která vedou z Inntalu až do ötztalerských Alp. Leží z nich nejvýchodněji. Je také nejméně obydlené, pouze od vjezdu do údolí až po jeho hlavní obec Feichten jsou stavení. Na rozlehlém území ledovce, na úpatí Weisseespitze jsou lyžařské vleky v provozu téměř po celý rok. V zimě dosahuje lyžařský areál až do údolí k lyžařské lanovce Ochsenalmbahn (2150 m) a po plynulých, středně těžkých sjezdovkách dosáhnete převýšení až 1000 m. Okolní krajina působí velmi úchvatně, ale lyžařsky jsou terény dost monotónní a ploché. Kdysi tak grandiózní sjezdovka Wiesejaggl s jejím černočerným startovním svahem je od demontáže lyžařské lanovky Wiesejaggl - Sesselbahn poněkud obtížně dosažitelná. Lyžařsky nejzajímavější je úsek od ledovce k Ochsenalm. Znalci lyžování v hlubokém sněhu naproti tomu oceňují Kaunertal kvůli jeho svahům pokrytých prašanem. Najdete je jak na Weißseejoch - Variante nebo i na Münchner - Variante, které vedou z Nederjoch k zastávce autobusu Fernergrieß.

Vše je samozřejmě k doporučení za předpokladu, že nehrozí lavinové nebezpečí. Na začátku údolí Kaunertal leží lyžařské středisko Fendels, které je dostupné i lyžařskou lanovkou z Ried im Inntal. Hned na vjezdu do obce se rozkládá přehledný, rodinný lyžařský areál s lehkými a středně těžkými sjezdovkami. Jedině kolem lyžařského vleku Planggerlift je několik strmých a sportovních úseků. K nejkrásnějším sjezdům patří modrá sjezdovka Talabfahrt, která vede idylicky kolem modřínových lesů a odpoledne bývá zalitá sluncem. Lyžařský dorost se svému umění učí u dolní stanice lyžařské sedačky, než se pustí na mírné svahy lyžařského vleku Hammerlift.

Půvabné jsou běžecké stopy Hubertusloipe a dlouhá stopa Talloipe, která je při dobrém počasí v poledne zalitá sluncem. Velmi pěkná a snadno ke zdolání je 5 km dlouhá stopa kolem vysokohorské planiny Fendels. Vede půvabnou krajinou a jsou z ní nádherné rozhledy do okolí. Poněkud stranou, ale zato bezpečně pokrytá sněhem je ledovcová stopa Gletscherloipe v nadmořské výšce 2.800 m.

Kaunertal je méně známý ledovec, umožňující celoroční lyžování. Pokročilí lyžaři oceňují jízdu v prašanu, je však třeba pamatovat na možnost lavinového nebezpečí. Sjezdovky jsou tu plynulé, spíše střední obtížnosti, s převýšením dosahujícím až tisíc metrů.

Sjezdovky

Lehké: 30 km
Středně těžké: 16 km
Těžké: 10 km

Orientační cena 6-denního skipasu: 206 EUR

Vzdálenosti, poloha

Praha: cca. 640 km
Brno: cca. 700 km