Nejstarší solný důl -Salzbergwerk - Hallsatt

28.03.2009 17:15

Starý solný důl (Salzbergwerk,) v  Salzbergu a solivar v lokalitě Lahn. Pohledově vděčná pěší cesta (Salzbergweg) vede z Hallstattu kolem Rudolfovy věže a  archeologických vykopávek přímo do Salzbergu (1 030 m, prohlídka dolu trvá asi 1 h), ale z osady Lahn lze též použít lanovku. Cestou od lanovky k solnému dolu projdete světově proslulým pohřebištěm z období mezi 8. a 4. století před Kristem. Na první hroby tu náhodou narazili v roce 1846 a postupně byly odkryty tak významné pozůstatky, že daly jméno celému historickému období - době halštatsko-laténské.

  Zrekonstruované solné doly jsou přístupné veřejnosti. Při prohlídce si nejprve v šatně oblečete speciální úbory, aby jste se nezašpinili, do podzemí vjedete na miniaturním vláčku a mezi jednotlivými patry dolu se sklouznete na dřevěných skluzavkách. Od průvodce se mimo jiné dozvíte, že po staletí se právě odsud přepravovala sůl i do Čech, po historické Zlaté (Solné) stezce.

 

    Důlní obleček připomínající starší pyžamo s vyztuženou zadní částí, kterou oceníte při sjezdu po dřevěných skluzavkách. Štolami provází průvodkyně, která plyně hovoří několika světovými jazyky ( takže česky nikoliv) a během prohlídky vás čeká několik zajímavostí

  • již zmíněná jízda po dřevěné skluzavce, během které vás vyfotí, změří rychlost skluzu a na konci vám za pět eur nabídnou ke koupi pěkně vyvedenou fotku i s rychlostí
  • fakt, všechna sůl v dole pochází z praoceánu a vrásněním se dostala tam kde je
  • Těžba probíhala v dřívějších dobách hlavně povrchově. Byly dolovány kusy soli, které tzv. nosiči nosili v kožených vacích přes rameno. Váha byla asi okolo 45 kg. Některé kusy byly přímo používány jako sůl krmná pro zvířata, samozřejmě většina kusové soli byla dále zpracována.
    Sůl z těchto dolů proudila i do Čech a to především po bájných solných stezkách (významné především na Šumavě). Nejstarší stezkou byla ta, která vedla právě z Hallstattu. Sůl se zde ovšem spíše dopravovala po Hallstattském jezeře do řeky Traun a po té dále do Dunaje.
  • kdysi bylo v dole nalezeno tělo muže, které bylo dokonale zakonzervováno v soli a hned kolem tohoto nálezu vznikla řada legend a nález je známy jako Man in Salt
  • nakonec jsou všichni turisti vyvezeni z dolu elektrickým vláčkem

V roce 2009 je otevřeno od 25.4. do 26.10.

Ceny vstupného: (platné v roce 2009)

dospělý: € 16,00
dítě 7 - 15 let: € 10,00
dítě 4 - 6 let: € 8,00

Děti do 4 let do dolů nemají přístup.
Slevy pro rodiny s dětmi.
Dá se zakoupit společný lístek na lanovku Salzbergbahn a do solných dolů. Ceník naleznete u popisu lanovky Salzbergbahn.

Možnost parkování: mimo hlídaná parkoviště se zde prakticky vůbec nedá zaparkovat. Pokud zaparkujete na placeném parkovišti asi 1 km za Hallstatem směrem na Obertraun, dopraví vás do Hallstattu zdarma autobus. Ještě asi o 200m dále můžete parkovat zcela zdarma na parkovišti u veřejného koupaliště (koupání také zdarma).
       Další parkoviště najdete na jihozápadmím okraji Hallstattu v údolí na pravém břehu potoka Waldbach (asi 1 km od hlavní silnice) u turistické cesty

Pozemní lanovka vedoucí z Hallstatu ke vstupu do solných dolů. Jezdí denně od 9 hod. Poslední jízda nahoru je cca 30 min. před uzavřením solných dolů.

Zpět