Ötztal-Sölden

Lyžařský areál Ötztal-Sölden v tyrolském údolí patří k nejmodernějším v Rakousku. Údolí je ohraničeno Stubaiskými a Ötztalskými Alpami. Od začátku, až k nejvyšším alpským hřebenům je dlouhé více jak 60 km a táhne se jižním směrem. Hned na jeho začátku leží Ötz, který dal celému údolí i jméno. Rozkládá se nad osadami Sölden, Hochsölden, Zwieselstein a Vent a v hlavní sezóně můžete využívat až 146 km sjezdovek. Lyžaři a snowboardisté se dostanou hned na třech místech nad 3000 m.n.m. a mohou lyžovat po dvou ledovcích (Retenbach a Tiefenbach), což je záruka 100% jistoty sněhu. K ledovci se dá až do výšky 2700 metrů nad mořem dojet autem či skibusem. Dostanete se na parkoviště přímo k dojezdu sjezdovky, na které se konal úvodní závod světového poháru. Sölden svou klientelou připomíná Lech nebo Kitzbühel. Levněji se lyžuje na svazích Ötztalského údolí, v okolí obce Ötz.  

Dále v údolí se nachází středisko Umhausen, ideální místo pro běžkaře. Umhausen spolu s Längenfeldem a Huben jsou v Ötztalu centra bežkařů. Hezké výchozí body na rozmanité běžecké okruhy najdete v bočních údolích Niederthai (1550 m) a Gries (1600 m).

 

Sölden je významné lyžařské středisko, patřící se svou mimořádně pestrou škálou sjezdovek a možností variant k nejsportovnějším v Rakousku. Kromě toho může Ötztal Arena ukázat ještě něco jedinečného: tři 3-tisícovky a dvě ledovcové lyžařské oblasti pohromadě. Svahy na ledovci Tiefenbachkogel (3309 m) a u Rettenbachferner pod Schwarzen Schneid (3370 m) s výjimkou trasy světového poháru, mají příjemný charakter. Zato sjezdy na Gaislachkogel (3058 m) jsou vhodné jen pro zkušené. Nikoliv náhodou označují místní tuto třítisícovku jako sportovní.

Kromě prudkých sjezdů vzrušují lyžaře také sjezdy ve strmých korytech z vrcholu. V níže položeném Rettenbachtalu, kde se táhne silnice průjezdná pouze v letním období, přitahuje lyžaře strmý "Sříbrný sjezd". Je to homologovaná závodní trať, končící až na okraji Sölden.

 

Velmi se doporučuje a určitě se vyplatí, navštívit vyhlídkovou plošinu od mnichovského architekta Petera Schucka zvanou Big 3. Z ní jsou vidět vrcholy třítisícovek Gaislachkogel, Tiefenbachkogel a Schwarzer Schneid.

 

Městečko Sölden patří k nejvyhledávanějším alpským střediskům a svým rušným nočním životem a nabídkou služeb připomíná přepychová místa jako St. Anton či Kitzbühel.  Rozšířený Ötztaler Superskipas platí navíc ve skiareálech Hochötz, Kühtai a Niederthai čili dalších 60 km špičkového lyžování. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani Obergurgl – Hochgurgl - donedávna dvě oddělená lyžařská střediska, dnes už kolmo spojené technicky jedinečnou kabinovou lanovkou jsou právem nazývána alpským diamantem -110 km sjezdovek, díky nadmořské výšce vždy kvalitní sníh, množství volných terénů a především téměř liduprázdné sjezdovky jsou pravou výzvou pro milovníky čistého lyžování. Nedaleké městečko Längenfeld  poutá novou atrakcí - termálními lázněmi Aqua Dome

 

Nevýhodou jsou vyšší ceny odpovídající kvalitě poskytovaných služeb a především žádanosti a exklusivitě „resortu“.V hlavní sezóně se tvoří fronty u lanovek a rychlejší sportovní jízdě bránící plužíc „bludní“ Holanďané. Neexistuje společný skipas pro všechna střediska tj. pro vynikající skiareál Obergurgl – Hochgurgl je samostatný skipas. Středisko je vhodné především pro zkušené a pokročilé lyžaře neboť nemá velký výběr modrých sjezdovek.

 

TYPY SKIPASů

Sölden Arena Skipass platí pro skiareál Sölden Arena
Ötztaler Superskipass platí navíc pro skiareály Hochötz, Kühtai a Niederthai