Pitztal

Ledovec Pitztal leží v Ötztalských Alpách, pod nejvyšší horou Tyrolska Wildspitze (3768 m). Dostanete se k němu z méně známého Pitztalského údolí, které je dlouhé kolem 40 km. kabinka MittelbergbahnPitztálské údolí a na jeho konci lyžařské středisko Pitztal Gletcher a Rifflesee najdete zhruba 80 km od Innsbrucku. Údolím, které je necelých 40 km dlouhé protéká říčka Pitz, vytékající z pitztálského ledovce. Pitztal má dvě různé podoby: v údolí je krajina malebná, dominuje zde pohoří, zatímco když postupujete dále, působí krajina "vysokohorsky". Perlou je konec údolí, kde je pyramida Mittagskogelu a za ní je schován pitztálský ledovec. Do ledovcového areálu je z údolí jediné spojení, a to podzemní dráhou Pitzexpress. Je to nejdelší a nejrychlejší tunelová lanová dráha na světě, uvedená do provozu v roce 1983. Do výšky 2 840 metrů za ledovcovým lyžováním Vás vyveze za pouhých osm minut! Překoná přitom převýšení 1120 metrů.  Pitzexpress přepraví za hodinu 1600 lidí. Tunel končí u dolního okraje ledovce. Zde najdete restauraci, obchůdek, půjčovnu lyžařského vybavení, toalety, ošetřovnu a samozřejmě technické zázemí. Jistě Vás zaujme úžasný pohled na celý kotel ledovce ve kterém najdete 4 vleky, sedačkovou a kabinkovou lanovku. Zdejší sjezdovky mají celkovou délku 24 km a vedou k nim 4 vleky, 1 sedačková lanovka a 1 gondola. Dle obtížnosti, zde najdete 5 km modrých, 15 km červených a 5 km černých. Pro běžkaře je zde připravena téměř 10 km dlouhá trať. Pitztalský ledovec je působivý tím, že nabízí sjezdovky jak pro špičkové lyžaře, tak i pro lyžařskou turistiku.

    Nejdelší vlek Mittelberrgjoch najdete pokud sjedete po modré sjezdovce do výšky 2.750 m. Tento vlek překonává rozdíl 440 m a je dlouhý 1.220m. Právě od jeho horní stanice se skialpinisté mohou vydat na túru na Wildspitze. Bezesporu nejzajímavější je kabinová lanovka Pitzpanoramabahn, jejíž dolní stanice se nachází kousek od restaurace. Přepravu zajišťuje 16 gondol ve čtyřech skupinách. Dráha je 2.185 m dlouhá a překonává 600 m. Ve výšce 3.020 m se nachází mezistanice. Lano je podpíráno třemi sloupy, ten nejdelší měří 52 m. Touto lanovkou se dostanete až do neuvěřitelných 3.440 m. Přepravní kapacita je až 1200 osob za hodinu. Horní stanice je se svou výškou nejvyšší místo kam se dá v Rakousku pomocí lanovky dostat a naskýtá krásný pohled na Alpy, kousek  je  Wildspitze (3.774 m)  nejvyšší hora v okolí. Tam se nachází také meteorologická stanice. 

středisko Pitztal Gletcher

Ledovec zaručuje vždy výtečné sněhové podmínky, zejména pak v jarních měsících výstižné motto Pitztalu „kde trénují vítězové“ aneb oblíbené tréninkové místo mnoha reprezentačních sjezdových týmů a též „domácí“ svah vícenásobného olympijského vítěze, mistra světa a vítěze Světového poháru Benjamina Raicha celoroční lyžování na více než 70 hektarech sjezdovek u nás tak populárního Pitztalského ledovce okořeněné Freestyle parkem a boardercrossem nejen pro snowboardisty zážitek v podobě 15 km dlouhého sjezdu po ledovci ze sedla Mittelbergjoch do Mittelbergu s převýšením 1440 m.

Areál nabízí i speciální boulový svah, 6 km dlouhou osvětlenou sáňkařskou dráhu a na nejmenší návštěvníky čeká obří dětský park. Pro sáňkaře je k dispozici několik sáňkařských drah, nejsnadněji se dostanete lanovkou k nejdelší osvětlené dráze u Zeigerrestaurant v Jerzens.

Děti do 9 let v doprovodu alespoň jedné dospělé osoby po celou sezonu skipas zdarma  

Nevýhodou je vzájemná lyžařská nepropojenost skiareálů Pitztal Gletscher – Rifflsee, nepříliš vysoký počet obtížných sjezdových tratí pro náročnější lyžaře a vzhledem ke značné návštěvnosti střediska poněkud nižší hodinová kapacita přepravních zařízení.

V centru Pitztalu, je přes 40 vodopádů, které se v zimě mění na impozantní "ledové vodopády" a ty jsou vhodné především pro horolezce. Zejména pokud jde o přírodní Eisarenu na Pitztalském ledovci (2750 m.n.m.) ta má podobu ledovcových jeskyní a nachází se zde i tréningové středisko. Speciální kurzy pro začátečníky a děti, horolezectví a vysokohorskou turistiku nabízí "Club Alpin Pitztal".

C

 

 

ENY SKIPASŮ

jednodenní: 34.50 € / 20.50 €

jednodenní od 11:45: 22.50 € / 14.50 €

dvoudenní: 66 € / 39 €

pětidenní: 141 € / 85 €

 

Počet kabin, sedaček a vleků: 14

Celková hodinová kapacita: 13200 osob

Nadmořská výška lyž. areálu: 1680 - 3440 m

Převýšení lyžařského areálu: 1760 m

 

Vzdálenost z České republiky: Praha 565 km, Brno 715 km

https://www.pitztaler-gletscher.at