Salzkammergut/Ausserland

Tento lyžařský region se rozkládá na pomezí tří spolkových zemí - Oberösterreich, Steiermark a Salzburg. Patří sem část lyžařské oblasti Dachstein-West, lyžařská oblast Dachstein - Krippenstein, lyžařská houpačka Sandling/Loser i oblast Tauplitz.

Zimní středisko Ausseerland - Salzkammergut se nachází v nadmořské výšce 850 - 1800 m a nabízí ve svém nostalgickém rázu i četné sportovní vyžití. Kdo hledá zmatek a hluk, ten je na špatné adrese. Toto klidné romantické místo již ocenili mnozí umělci a klidnou atmosféru kolem Altausského jezera, jako stvořenou pro zimní sporty, zajisté oceníte i Vy. Sjezdaři jistě neopomenou navštívit zmámé sjezdovky Loser a Tauplitzalm, které nabízejí i noční lyžování. Pro milovníky běžkování je zde 229 km výborně upravených běžeckých tratí. Příznivcům jízdy ve volném terénu se pak nabízí náročnější Krippenstein.

Oblast je plná nádherných alpských jezer. Nejznámější ze všech sedmi jezer v Salzkammergut je asi jezero Wolfgangsee.  Pěkné, malé obce kolem jezer lákají  k procházkám jak v létě, tak i v zimě. Bad Ischl - císařské město, je kulturní a geografické centrum Salzkammergut. Zde již trávil svou letní dovolenou i císař František Josef se svou ženou Alžbětou, zvanou Sisi. V lázeňském středisku působí léčivě nejstarší solné koupele v Rakousku.

Ten, kdo stráví svou dovolenou v Ischlu, si užívá především zimní turistické stezky, běžky a bruslařské možnosti. Lyžuje se na místním vrcholu Bad Ischlu, kterým je Katrin (1542 m).V St Gilgenu, na nejkrásnějším místě u jezera Wolfgangsee, se spojuje architektonický vkus z přelomu století s aktivitami pro volný čas současnosti. Na východním břehu jezera leží Strobl, který upoutá svojí venkovskou atmosférou. Odtud se můžete dostat autem na největší horskou planinu Rakouska, na Postalm. Další místa, která lákají lyžaře, jsou Krispl - Gaißau, Hintersee a Faistenau Grünau v Almtalu s překvapivě velkým lyžařským revírem na Kasbergu. V poklidné vesničce není nic, co by člověk očekával ve velkém středisku zimních sportů. Nenajdete zde neforemné hotelové komplexy, nebo obrovské obchody se sportovním zbožím. Místo toho jsou zde útulné hotýlky, penziony a lyže se nabízejí v supermarketech.

V Salzkammergut se nachází celkem 20 lyžařských středisek a všechna patří do katergorie "vhodné pro rodiny s dětmi". Zdejší vrcholy jsou vesměs všechny nepříliš vysoké a jsou často až po hřebeny zalesněny.  Mnohostrannou nabídku sjezdovek nabízí Kasberg v Almtalu. Stále patří k tajným tipům i když o víkendech se sem na jeden den lyžování stahují výletníci z Welsu a Lienz.

Vleky zde mohou přepravit až 14.000 lidí za hodinu, při čemž o víkendech je tu ale maximálně jen asi 6.000 návštěvníků. Během týdne je tu opravdu prázdno, takže na svazích můžete své obloučky v klidu a pohodě pilovat. Zvláště pěkné jsou krátké svahy pod Spitzplaneckem. Odtud je pohádkový výhled na pohoří "Tote Gebirge" a rovněž na sjezdovky u 4-sedačkové lanovky "Ochsenboden". Znalci s oblibou sjíždějí strmým sjezdem Madlries k dolní stanici 8-sedačkové kabinky, která zajišťuje hladký přístup do centra lyžování. Hned u horní stanice lanovky se nachází dětská lyžařská aréna Kinder - Schiarena s nejdelším zastřešeným pohyblivým kobercem v Horním Rakousku s délkou 80 m. Je zde k dispozici i bezplatné hlídání dětí včetně herny. Vedle horní stanice stojí "Sonnalm". Je to nejkrásnější horská chata v celé oblasti a má velkou sluneční terasu.

Pro rodiny s dětmi je perfektně vybaven Postalm - vysoko položená, silně zasněžená a pěkně vlnitá horská planina. Je skutečným rájem pro pěší turisty a běžkaře. Pro náročnější lyžaře nebudou mírné a krátké svahy příliš zajímavé, dříve to však bylo jinak. Ve třicátých letech vedla sjezdová trasa z Torhöhe až dolů k Wolfgangsee. Výrazně pestřejší je lyžařská houpačka Hintersee - Spielberg - Gaißau. Zde jsou jak zábavné sjezdy, tak i prudké lesní průseky, muldy se střídají s krásnými lučními svahy. A k tomu všemu vás ještě lákají starobylé horské chaty. Můžete v nich posedět a vychutnat si kromě skvělého jídla i fanatastický výhled na vrcholky berchtesgadenských Alp.

Dlouhou tradicí se může pochlubit impozatní hora Feuerkogel, nad jezerem Ebensee. První lanová dráha na okraji hor "Höllengebirge" byla v provozu v roce 1927. V roce 1936 byl, jako jeden z prvních v Rakousku, uveden do provozu vlek "Stangenlift". U horní stanice se nachází planina s několika vleky a malou chatovou osadou. Sjezdovky jsou zde maximálně středně obtížné, s výjimkou náramně strmého sjezdu do údolí. Při dostatečném množství sněhu je to výzva pro dobré lyžaře. Ti se jinak obvykle nacházejí na Krippensteinu, což je oblast volných terénu, ležící severně od Dachsteinu. Zde se nabízí vynikající možnosti sjíždění mimo sjezdovky a je tu také výchozí místo legendárních závodů "White Rush". Nakonec je Krippenstein také možné označit za perfektní rodinné lyžařské středisko. Sjezdovky v okolí horní stanice jsou bez problémů sjízdné, jsou pěkně prosluněné a nabízí se velkolepý pohled na zvlněnou krasovou krajinu pod Dachsteinem.

Vrcholným zážitkem je 11 km dlouhá sjezdovka do údolí, která je pouze pro lyžaře s dobrou kondicí. Malá a přehledná jsou místní lyžařská střediska Bad Ischl s horou "Katrin" a St. Gilgen s vrcholkem "Zwölferhorn". Jejich svahy jsou již z údolí "pastvou pro oči" a lákají nadšence volných sjezdů jen jak napadne nový sníh. Koneckonců, sjezdovka je pod vrcholem příliš strmá, než aby se dala upravovat. Další trasy hlubokým sněhem vedou přes "Stubneralm" zpět do údolí. Bez problémů se naproti tomu dá zvládnout mírná a upravené sjezdovka přes "Elferstein".

Postalm je dobrou adresou i pro běžkaře. Ve vyšších polohách se setkají s pestrou nabídkou dobře vyzněžených okruhů. Na začátek se doporučuje stopa Lienbachloipe. Příznačně vysilující, kvůli stoupání a sjezdům, je trasa Wieslerhornloipe. Další značené běžecké stopy jsou u Bad Ischlu na "Rettenbachalm", mezi jezerem Wolfgangsee a Bad Ischlem a v blízkém Kaltenbachau, stejně jako u Ahorn a Lindau. K doporučení je okružní trasa do Stroblu a zpět, velmi pěkná je i krajinově hezká Jagersimmerlloipen v Almtalu. Největší výběr pro běžkaře je ve Faistenau, stopa Tiefbrunnau je dlouhá 19 km.

 

Sjezdovky

Lehké: 80 km
Středně těžké: 103 km
Těžké: 14 km

Orientační cena 6-denního skipasu: 153 EUR

Vzdálenosti, poloha

Praha: cca. 370 km
Brno: cca. 420 km

Poloha lyžařské oblasti na mapě.

Lyžařská střediska v oblasti Salzkammergut / Ausseerland: