Schladming/ Dachstein

Jen málo lyžařských oblastí vám nabídne takový výběr terénů a tolik kilometrů sjezdovek. Městečko Schladming je pro sjezdaře pojmem, stejně tak jako Ramsau pro běžkaře. Ledovec Dachstein navíc skýtá celoroční záruku sněhu. Během týdenní dovolené nemáte šanci projet a poznat všechno a tak nezbývá, než se sem vracet. Pokud si dáte za úkol poznat také vedlejší oblast (se společným skipasem) Amadé, máte na léta program pro zimní dovolenou zajištěn. Nejvyšší možné ocenění jak pro sjezdovky, tak pro běžky, udělované opakovaně německým ADAC jistě mluví samo za sebe.

Centrem regionu, a to nejen po sportovní stránce, je obec Schladming, kterému náleží titul město již od roku 1322. Ve středověku zde stovky horníků pracovaly v dolech, kde se dobývalo stříbro, měď, zinek a další nerosty. Tuto dobu připomíná městská brána a zbytky hradeb. Dnes žijí ulice a náměstí v horském městečku turisty. Ve starých měšťanských domech jsou nákupní pasáže, kavárny, restaurace a noční bary. Největším bohatstvím jsou zde ale samotné hory.

Z hlavního náměstí k nástupní stanici skiareálu Planai je to jen několik metrů, a to je jedna z věcí, která dělá ze Schladmingu zajímavé místo. Z lázeňského místa, které leží na planině v Ennstalu, je to již jen několik „zatáček“ do oblasti Stoderzinken. Pokud se zrovna nekoná velký lyžařský závod v Haus - Ennstalu, je úpatí Hauser Kaiblingu, kde se koná i Světový pohár, spíše klidné místo. Pichl - Mandling, s téměř 900 obyvateli, je položen strategicky velmi výhodně v průsečíku Hochwurzenu a Reiteralmu. Malá, snadno dostupná obec Pruggern představuje ideální prázdninové místo pro celou rodinu. V Ramsau am Dachstein se dobře cítí zejména příznivci běžek. Městečko leží na nádherné slunečné horské plošině, kde se v roce 1999 konalo Mistrovství světa, a jsou zde optimální podmínky pro všechny severské sporty.

Rodinné a zároveň mistrovské sjezdařské trasy. Lyžařská houpačka, skládající se ze 4 vrcholů: Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm, je jednou z hlavních atrakcí ve sportovním regionu Schladming - Ramsau / Dachstein. Je zde největší výběr vleků a sjezdovek, přičemž už každý vrchol sám o sobě představuje atraktivní lyžařské středisko. Především na FIS sjezdovkách na Planaii si přijdou lyžaři na své. Na Hauser Kaiblingu budete nadšeni ze sjezdu do údolí. V horní části lyžařské oblasti nabízejí „rodinné“ sjezdovky Höfi - Express nejlepší podmínky pro méně zkušené lyžaře. Carvingové lyžování si můžete užít na širokých sjezdovkách Hochwurzenu. Zážitkem je také „super - sjezd“ na Reiteralmu, který láká hlavně lyžařské závodníky, ale je zde připraven i dětský lyžařský svět. Dokonce i hvězdy Světového poháru zde trénují na sjezdovce Gasselhöhe.

Oblasti příjemné pro rodinnou dovolenou najdete v Ramsau, Fageralmu, Stoderzinkenu a Galsterbergalmu. Ideální pro rodiny je zejména Stoderzinken. Také Fageralm je klasický rodinný skiareál se skvělými sjezdovkami na širokých, otevřených svazích, s útulnými chatami a chalupami. Alpské svahy jsou také na ledovci Dachstein, který lyžařskou sezónu prodlužuje na jaře i na podzim. Kromě běžkování nabízí ledovec sjezdové lyžování pro náročné. Jeden ze sjezdů – Edelgriesskar – je dlouhý 9 km s převýšením 1500 m a vede až dolů do údolí. Již klasikou je 25 km dlouhý přechod Dachsteinu kolem chaty Simonyhütte k Hallstattskému jezeru. Zpátky pak můžete autobusem, který jezdí třikrát týdně na trase mezi Hallstattem a Schladmingem.

Na podzim a na jaře je na ledovci Dachstein velkým magnetem pro snowboardisty Dachstein - Burton - Superpark na vrcholku Hunerkogel. Ve freestylovém areálu můžete aspoň na okamžik trénovat s opravdovými profesionály. Podobných funparků najdete v údolí víc, např. boardercross na Fageralmu, snowpark s boardercross na Hauser Kaiblingu, park na sjezdovce č.33 na Hochwurzenu, halfpipe na Reiteralmu, nebo boarderpark na Stoderzinken. Fanoušci hlubokého sněhu si přijdou na své především na dachsteinském ledovci - za předpokladu, že to lavinová situace dovolí!

Potěšení pro běžkaře měřeno na kilometry. Běžkařská síť je podstatně rozsáhlejší, než sjezdařská, ale nezůstává jen u nabídky tratí pro klasické nebo skatové běžkování. Centrem příznivců běžek je slunečná a stále zasněžená plošina Ramsau, která nabízí skoro polovinu všech běžkařských tratí celého regionu. K Při přípravě na sezonu, nebo při špatných podmínkách v zimě se můžou příznivci běžek přesunout „o jedno patro výš“, na ledovec Dachstein. Sezóna na Dachsteinu v nadmořské výšce 2700 m začíná již na podzim a doplněna je krásným výhledem na celou oblast. Také v Ennstalu běžkaři najdou vynikající podmínky pro trénink, části obce jsou zde navzájem propojeny běžkařskými trasami.

Sjezdovky

Lehké: 50 km
Středně těžké: 103 km
Těžké: 21 km

Orientační cena 6-denního skipasu: 189 EUR

Vzdálenosti, poloha

Praha: cca. 420 km
Brno: cca. 430 km

Lyžařská střediska v oblasti Dachstein / Schladming: