Totes Gebirge

Totes Gebirge („Mrtvé hory“) jsou pohoří nacházející se v Rakousku v severní části spolkové země Štýrsko a jižním konci Horních Rakous. Tvoří je největší vápencová náhorní pláň ve Východních Alpách. Průměrná nadmořská výška plošiny je od 1600 do 1800 m., z které vyrůstají vápencové štíty. Totes Gebirge je pro svou výjimečnost vyhlášeno za chráněnou krajinou oblast. Skutečnou ozdobou vápencových kamenných pouští jsou četná jezera, která oživují ráz. Především pak „Zelená perla Totes Gebirge“, jezero Grundlsee. Navštěvované je také klidné jezírko Altauseer See pod vrcholem Loser. Nejvyšší vrchol pohoří je Grosser Priel. Pohoří Totes Gebirge má podobu vyprahlé kamenné pouště. Totes Gebirge řadíme do Severních vápencových Alp. Základním stavební prvkem je vápenec. Rozloha Mrtvých hor je 1250 km2.

Jezera

Grundlsee je jezero ležící v jihovýchodní části oblasti Salzkammergut (Ausseerland), v rakouské  spolkové zemi Štýrsko, poblíž známého lázeňského městečka Bad Aussee. Nachází se pod jižními srázy pohoří Totes Gebirge sevřené lesy a skalními stěnami a jeho vzhled je velehorský. Má rozlohu 4,22 km2 a je dlouhé 5,7km a široké 0,9 km. Jeho hloubka činí 64m. Jezero se pyšní vysokou kvalitou své vody, která je označována svou jakostí jako pitná.Teplota vody v letních měsících dosahuje od 18 - 25 stupňů Celsia.

Jezero je pro své krasové dno velmi oblíbené mezi potapěči. Stejně jako u ostatních jezer Solné komory platí zákaz plavb lodí a člunů se spalovacími motory. Provozovány jsou zde pouze lodě (Rudolf a Traun) pro komerční využití.

Grundlsee je nejbohatší jezero na ryby v oblasti hor Salzkammergutberge. Źijí zde zdeí druhy jako např. štika, pstruh potoční, pstruh jezerní, siven alpský , jelec tloušť , Aalrutte, okoun říční, střevle potoční a rozličné běluhy.

Západně od Grundlsee leží uprostřed lesů jezero Toplitzsee (přírodní rezervace) propojené s Grundlsee atraktivní naučnou stezkou vedenou  podél potoka Toplitz Bach. Na druhou stranu se dostaneme pouze lodí. Kolem jezera nejsou žádné turistické stezky. Dalšími blízkými jezery jsou Kammer See ležící hluboko v horách ještě za Toplitzsee, Lanngang See ležící již v horách Totes Gebirge pod stěnou Graswand. Dalším blízkým jezerem je Altauseer See (712 m). Na západě jezera Grundlsee stojí za návštěvu soutěska Zimitztal s vodopádem Zimitz - Wasserfall.

Další velká jezera jsou Ofensee a Altauseer See.

Totes Gebirge jsou turisty hojně využívány téměř celoročně. V létě je to treking a přechody pohoří. Výstupy na některé vrcholy jsou vedeny zajištěnými cestami - klettersteig. V zimě je to ráj pro skialpinisty a lyžaře. Zimní středisko Hinterstoder nabízí velmi dobré podmínky vyžití při zimních radovánkách.